Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest corocznie 19 lutego, w rocznicę urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), wybitnego astronoma, matematyka, ekonomisty, prawnika, stratega wojskowego, lekarza, astrologa i tłumacza.

W tym roku, w dniu 19 lutego obchodzimy 551. rocznicę jego urodzin. Dzieło wybitnego astronoma „O obrotach sfer niebieskich”, które było wykładnią teorii heliocentrycznej, zrewolucjonizowało światową naukę.

Święto państwowe ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Z tej okazji 19 lutego 2024 r. w naszej szkole gościliśmy wybitnych polskich wynalazców i naukowców. Byli nimi Maria Skłodowska – Curie (Joanna Wór), Mikołaj Kopernik (Maksymilian Puzio) i Ignacy Łukasiewicz (Tymoteusz Folta). Poprowadzili oni Dzień Nauki Polskiej dla społeczności szkolnej.

W pierwszej części naukowego spotkania, odbył się Szkolny Konkurs Astronomiczny.

Następnie uczniowie z klasy VII a należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Atomki” wykonali doświadczenia fizyczne dla społeczności szkolnej.

Klubowicze zademonstrowali następujące eksperymenty: „lewitującą piłeczkę”, „wirujący pierścień” „lampę lawę”, „wulkan”, „znikający atrament” i „kolorowe drinki”. Pokazali, dlaczego woda płynie do góry, jak nadmuchać balonik bez dmuchania oraz zaprezentowali doświadczenia z napięciem powierzchniowym. Samodzielnie zbudowali lampę naftową i wytłumaczyli zasadę jej działania. Nie mogło zabraknąć oczywiście, „cieczy nienewtonoskiej”. Nasza młodzież wykorzystała przyrządy oraz pomoce zakupione w ramach Ogólnopolskiego Programu „Laboratoria Przyszłości”, m.in. roboty PHOTON. Przedstawione eksperymenty cieszyły ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczniów naszej szkoły.

Młodzi naukowcy wykazali się wiedzą, pomysłem oraz poczuciem humoru. Udowodnili w ten sposób, że nauka nie musi być nudna, a eksperymenty rozbudzają zainteresowania w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Ostatnim punktem tego naukowego spotkania był seans filmu dla klas siódmych i klasy ósmej pt. „Rozjaśnić mrok”. Dokument opowiada dzieje twórcy polskiego górnictwa i przemysłu naftowego - Ignacego Łukaszewicza (1822-1882). To on wynalazł lampę naftową. To jednak nie wszystkie jego zasługi - bardzo wcześnie związał się z konspiracją patriotyczną, za co był więziony przez władze austriackie.
Kiedy został bogatym człowiekiem zaangażował się w działalność charytatywną dla mieszkańców swojego regionu (okolice Rzeszowa i Tarnowa). Film bogato ilustrowany inscenizacjami i ikonografią z epoki.

Podczas projekcji filmu uczniowie z klasy VII a rozdawali pyszne pierniki, z których słynie Toruń – rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, które wykonali Rodzice i uczniowie z klasy V b, VI a i VII a.

Tego dnia w holu szkolnym zostały wyeksponowane prace uczniów prezentujących dokonania polskich naukowców (Marii Skłodowskiej – Curie, Mikołaja Kopernika, Ignacego Łukasiewicza) oraz wybitnych polskich matematyków (Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Kazimierza Kuratowskiego, Wacława Sierpińskiego), a także matematyków, którzy złamali szyfr „Enigma” (Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego).

Organizatorkami Dnia Nauki Polskiej były nauczycielki:

Aleksandra Jackowicz, Anna Kuryła, Elżbieta Wojdan, Paulina Kara, Elżbieta Wnuk