Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest corocznie 19 lutego, w rocznicę urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), wybitnego astronoma, matematyka, ekonomisty, prawnika, stratega wojskowego, lekarza, astrologa i tłumacza.

W tym roku, w dniu 19 lutego obchodzimy 550. rocznicę jego urodzin. Dzieło wybitnego astronoma „O obrotach sfer niebieskich”, które było wykładnią teorii heliocentrycznej, zrewolucjonizowało światową naukę.

Warto wspomnieć, że 18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Święto państwowe ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Z tej okazji 27 lutego 2023 r. w naszej szkole gościliśmy wybitnych polskich wynalazców i naukowców. Byli nimi Maria Skłodowska – Curie (Joanna Wór), Mikołaj Kopernik (Maksymilian Puzio) i Ignacy Łukasiewicz (Aleksander Zaleśny). Poprowadzili oni Dzień Nauki Polskiej dla społeczności szkolnej.

W pierwszej części naukowego spotkania, odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny.

W kategorii klas I-III:

I miejsce zdobyła klasa I a

II miejsce zdobyła klasa III b

III miejsce zdobyła klasa III a

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce zdobyła klasa VI a

II miejsce zdobyła klasa V b

III miejsce zdobyła klasa IV b

W klasach ósmych pierwszą lokatę zdobyła klasa VIII b.

Następnie uczniowie klas drugich wraz z Wychowawcami wzięli udział w doświadczeniu „Bezludna wyspa”, którego celem było uratowanie uwięzionych uczniów na wyspie. Uczniowie musieli odszukać i rozwiązać zagadki matematyczno-przyrodnicze.

Kolejnym punktem spotkania było zbudowanie rakiety, w której pod symbolem jajka uczniowie klas pierwszych i trzecich wysyłali życie na Marsa. Społeczność szkolna wysłuchała fragmentu książki Kornela Makuszyńskiego pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

W trzeciej części Dnia Nauki Polskiej, uczniowie z klasy VI a należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Atomki” wykonali doświadczenia fizyczne dla społeczności szkolnej.

Klubowicze zademonstrowali następujące eksperymenty: „lewitującą piłeczkę”, „wirujący pierścień” „lampę lawę”, „wulkan”, „znikający atrament” i „kolorowe drinki”. Pokazali, dlaczego woda płynie do góry, jak nadmuchać balonik bez dmuchania oraz zaprezentowali doświadczenia z napięciem powierzchniowym. Samodzielnie zbudowali lampę naftową i wytłumaczyli zasadę jej działania. Nie mogło zabraknąć oczywiście, „cieczy nienewtonoskiej”. Przedstawione eksperymenty cieszyły ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczniów naszej szkoły.

Młodzi naukowcy wykazali się wiedzą, pomysłem oraz poczuciem humoru. Udowodnili w ten sposób, że nauka nie musi być nudna, a eksperymenty rozbudzają zainteresowania w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Ostatnim punktem tego naukowego spotkania był seans filmu pt. „Maria Skłodowska-Curie”. Podczas projekcji filmu uczniowie z klasy VI a rozdawali pyszne pierniki, z których słynie Toruń – rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, które wykonali Rodzice z klasy V a oraz VI a oraz własnoręcznie wykonane mydełka przez panią Aleksandrę Jackowicz.

Tego dnia w hali sportowej zostały wyeksponowane prace uczniów prezentujących dokonania polskich naukowców (Marii Skłodowskiej – Curie, Mikołaja Kopernika, Ignacego Łukasiewicza) oraz wybitnych polskich matematyków (Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Kazimierza Kuratowskiego, Wacława Sierpińskiego), a także matematyków, którzy złamali szyfr „Enigma” (Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego).

Organizatorkami Dnia Nauki Polskiej były nauczycielki:

Aleksandra Jackowicz, Anna Kuryła, Elżbieta Wojdan, Elżbieta Wnuk