Warsztaty w ramach projektu "Zdrowy styl życia - myślimy globalnie, działamy lokalnie"

W dniach od 21 do 29  stycznia 2021 r. p. Małgorzata Maciąg-koordynator Szkoły Promującej Zdrowie wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów norweskich w ramach projektu,  którego celem była kreacja zmiany postaw – ubogacenie uczestników o nowe przykłady i rozwiązania realizowane w norweskim systemie szkolnictwa. Pięciodniowe warsztaty obejmowały następujące zagadnienia:

-sposób realizacji edukacji zdrowotnej w norweskiej szkole w obszarze aktywności fizycznej i zdrowego żywienia

W ramach wprowadzenie trenerki przestawiły przykładowe działania realizowane w szkołach norweskich skierowane na przeciwdziałanie i niwelowanie zagrożeń zdrowia dzieci i młodzieży w kontekście chorób cywilizacyjnych. Następnie uczestnicy szkolenia w oparciu o rozwiązania norweskie wypracowywali programy,  projekty i scenariusze zajęć warsztatowych dla uczniów i rodziców. Na szczególną uwagę zasługują programy i projekty promujące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz projekty promujące zasady zdrowego żywienia.

- promocję zdrowego stylu życia w norweskiej szkole

Nauczyciele poznali praktyczne przykłady realizacji promocji zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w norweskich szkołach.  Na bazie programów i projektów norweskich opracowali projekty edukacyjne z promocji zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Dużym zainteresowaniem uczestników warsztatów cieszyły się projekty norweskie ukierunkowane na aktywność fizyczną w różnych porach roku w myśl założenia „Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie” oraz projekty żywieniowe obejmujące promocję zdrowej żywności „Od ziarenka do bochenka” i  „ W kuchni nic nie może się zmarnować – minimalizacja odpadów żywieniowych”.

-profilaktyka zdrowotna w norweskiej szkole

Zdobyte w ten sposób  nowe wiadomości i umiejętności zostaną wprowadzone w działania naszej szkoły w zakresie rozwijania aktywności fizycznej i dalszego promowania zdrowego stylu życia.